Graduovaný tlak
Graduovaného tlaku dosáhneme při aplikaci tím, že největší tlak obinadla vyvíjíme v dolní části končetiny s maximem v oblasti kotníků a směrem nahoru intenzitu tlaku snižujeme, v návaznosti na klesající žilní tlak. Kompresivní punčochy jsou již konstruovány tak, že působí proti hydrostatickému tlaku.
Pro objasnění pojmu hydrostatický tlak a uvedení do souvislosti – jedná se o tlak, který je dán především hloubkou a hustotou kapaliny, v tomto případě výškou dolní končetiny a hustotou žilní krve, kdy platí, že čím větší hloubka (výška) tím vyšší hydrostatický tlak a čím větší hustota, tím větší hydrostatický tlak. Z praxe dobře známe, že když si pacient sedne s nohama ve vodorovné poloze, sníží se tím tlak v dolní části nohou a pacient pocítí úlevu od tzv. těžkých nohou.
Tlak potřebný pro kompresivní terapii je rozdělen podle klinického nálezu a měří se v oblasti kotníků. Tabulka s doporučenou kompresí CEAP u žilní nedostatečnosti se v průběhu let mírně různě mění, ale stále je odvozena z klinického obrazu. Kompresní třídu pomůcky, respektive potřebný tlak, určí tedy ošetřující lékař.